Paulo Coelho - Alchymista

1. září 2011 v 13:29 | Ururu

Autor: Paulo Coelho

Překladatel: Pavla Lidmilová

Nakladatelství: Argo

Rok a místo vydání: 1988, Portugalsko

Forma: Kniha má pět částí: Prolog, První část, Druhá část, Epilog, O cestě za pokladem


Obsah: Santiago je chudý pastýř, který se svým stádem ovcí putuje po Andalusií. Dvakrát po soběv kostele s fíkovníkem se mu zdá sen o pokladu ukrytém u Egyptských pyramid. Navštíví proto cikánskou vědmu, aby mu sen vyložila. Dozvěděl se od ní, že by měl jít do Egypta poklad najít a chtěla, aby jí slíbil desátek z pokladu, až ho najde. Santiago se pozdějisetkal s králem Sálemě. Král znal celý Santiagův život, i věci, které nikdo znát nemohl. Pověděl mu, že najít poklad je jeho osudem, jeho "Osobním příběhem". Po rozhovoru s králem začal Santiago rozpoznávat znamení, která mu ukazují, jakým směrem se má vydat. I když byl ve Španělsku šťastný, uvědomil si, že musí poslechnout svůj Osud a jít za svým Osobním příběhem. Ze začátku šlo všechno hladce, prodal své ovce a doplul do Afriky. Myslil si, že když jde za svým Osobním příběhem, dostane se snadno a rychle k pyramidám. Santiago byl naivní, přehnaně důvěřivý, a proto byl okraden. Neměl žádné peníze. Začal pracovat u neúspěšného sklenáře, který díky Santiagově práci a nápadům začal prosperovat. Santiago si u něj vydělá dost peněz a pokračuje v cestě. Nakonec se dostane do pouštní oázy a najde zde, jak svou velkou lásku Fátimu, tak i svého průvodce a zasvěcovatele moudrého alchymistu, který mu radí, jak skrze viditelné věci dojít k duchovnímu poučení. A že lze naplnit svůj Osobní příběh, protože jemu se to povedlo. Jako důkaz mu ukáže kámen mudrců, který stvořil, a který je jeho Osobním příběhem.

Santiago se vydá do pouště, aby našel poklad, o kterém se mu zdálo, ale přepadnou ho lupiči, okradou ho a vysmějí se mu. Jeden z nich mu řekne, že měl sen o pokladu ukrytém ve Španělsku v kostele s fíkovníkem. Santiago se tedy vrátí na místo, o kterém lupič mluvil a na kterém měl on sám sen o pokladu. Uprostřed rozpadlého kostela kopal a poklad opravdu našel. Poté se vrátil zpět do oázy a vzal si Fátimu za ženu. Naplnil svůj Osobní příběh.

Popis postavy: Král Sálemně, který pomohl Santiagovi překonat pochybnosti a navedl ho na cestu znamení. Byl moudrý a hodný. Je mou oblíbenou postavou z této knihy.

Citace:Život je zajímavý právě pro tu možnost uskutečnit nějaký sen. A největší lež na světě je ta, že v určité chvíli své existence ztratíme vládu nad svým životem a ten pak podléhá osudu.

- Autor říká, abychom se nebáli jít za svým snem. Že by to mohla být chyba, neuskutečnit ho.
Vlastní názor:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama