Jacqueline Wilson - Moje sestra Jodie

22. října 2011 v 16:49 | Ururu
Autor: Jacqueline Wilson
Překladatel: Daniela Feltová
Ilustrátor: Nick Sharratt
Nakladatelství: BB art
Rok a místo vydání: 2009, Anglie
Obsah: Pearl je tichá, inteligentní a bezproblémová - prostě anděl, perla, které si rodiče cení. Její sestra Jodie je oproti ní ztělesněním ďábla. Jodie je drzá, chodí za školu, stýká se se špatnými lidmi, vyzývavě se obléká, stále jen dělá problémy a jejím hlavním znakem jsou červené lodičky na vysokém podpatku, které neustále se zálibou nosí. A její odvaha tohle všechno dělat je právě důvod, proč ji její jedenáctiletá sestra Pearl obdivuje a je na ní téměř závislá. Sestry měli dobrý vztah. Jodie si vždy vymýšlela příběhy, které Pearl vyprávěla, a obě si vysnily, že a budou dospělé, budou bydlet ve velikém domě s věží a budou si žít, jako princezny na zámku. Pearl tomu snu opravdu věřila, Jodie jí v tom podporovala.
Jednoho dne rodiče Jodie a Pearl oznámili, že se budou stěhovat, a že sestry přestoupí na novou školu, která vypadá jako pohádkový zámek, je internátní a zápisné na ní je velmi drahé. Ale protože tam oba rodiče měli pracovat, chodily by tam sestry zadarmo.
Pearl byla z této zprávy nadšená, ale Jodie jej rázně zamítla a řekla, že nikam nepojede. Nakonec ji Pearl přemluvila a odstěhovali se do Melchester College (jméno školy).
Setkali se tam s pár novými přáteli, dětmi, které zůstávali ve škole přes prázdniny. Pearl si nejlépe rozuměla s Harleyem, který byl stejného věku jako Jodie a večer spolu chodili pozorovat jezevce. Pearl se spřátelila i s manželkou ředitele, která byla na invalidním vozíku, protože spadla ve školní věži ze schodů, a půjčovala Pearl knihy, protože si všimla, jak ráda čte. Jodie se bavila s mladým školním zahradníkem Jedem, který měl pověst lamače dívčích srdcí, a to se Pearl vůbec nelíbilo. Nejednou se kvůli tomu pohádali a Pearl už na Jodie nebyla tak závislá. Pořád ale měli dobrý vztah a dokázali spolu skvěle vycházet.
Když začal školní rok, měla Jodie stále více problémů, protože byla drzá na učitele a do školy přijeli i ostatní děti, které ji pomlouvali a posmívali se jí kvůli její divoké povaze a ztřeštěnosti. Jodie se nakonec pohádala i s Pearl, protože jí záviděla, jak vychází se svými spolužáky i s učiteli a že je všeobecně oblíbená. Pearl se přes to ale přenesla a Jodie se jí nakonec omluvila.
Jednou byla Jodie i Pearl pověřeny, aby mladším dětem vyprávěli před spaním pohádku. Pearl měla skvělí úspěch, ale Jodie děti příliš vystrašila svou historkou o Bílé paní a dostala vynadáno.
Na podzimní slavnosti Jodie chtěla dětem dokázat, že Bílá paní ve školní věži byla jen výmysl a tak se vydala do zamčené věže. Při ohňostroji se vyklonila z okna a zavolala na všechny, že žádná Bílá paní neexistuje. Jenže se jí smýkla noha a ona z okna vypadla a zemřela.
Pearl se z rodiči odstěhovala ze školy, aby jim Jodie tolik nepřipomínala.
Po nějaké době se Pearl dozvěděla, že bude mít mladší sestru a slíbila, že bude stejně dobrá starší sestra, jako byla Jodie. Tento příběh své mladší sestře věnovala, aby věděla, že měla skvělou sestru.
Popis postavy: Zahradník Jed je zlý, lstivý, proradný a zákeřný. Tváří se, že je hloupý, ale pokud potřebuje, dokáže být velmi chytrý. Je to postava typu "Zlá čarodějnice" a působí Pearl i Jodie spoustu problémů, když některé jen nepřímo.
Vlastní názor: Jelikož je tato kniha dívčí román a dívčí romány nepatří mezi mé obvyklé čtivo, nemám ji s čím porovnávat. Příběh na mě však velice zapůsobil, v pozitivním slova smyslu. Nejvíce se mi líbí, jak jsou v knize vidět emoce, které jsou prostřednictvím textu doslova cítit.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Natty Natty | E-mail | Web | 18. února 2012 v 18:52 | Reagovat

nemyslela som si že Jodie zomrie je to veľmi smutné bola to nešťastná náhoda Jodie chcela iba dokazať že  biela panie neexistuje a zrazu spadla je to najlepšia knižka a zaroveň aj najsmutnejšia :-( ale veľmi sa mi pači :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama