Paulo Coelho - 11 minut

22. října 2011 v 15:35 | Ururu


Autor: Paulo Coelho
Překladatel: Lada Weissová
Nakladatelství: Argo
Rok a místo vydání: 2003, Portugalsko

Obsah: Brazilka Maria v dětství promeškala šanci na lásku, když jí chlapec, který se jí líbil, požádal o půjčení tužky, i přesto že věděla, že ji má. Řekla, že mu ji nepůjčí, protože se jeho nenadálého činu, na který tak dlouho čekala, lekla.
Později v pubertě s láskou zažívala další útrapy a přestávala v ní věřit.
Při jednom výletu do Rio de Janeira podepíše smlouvu s evropským agentem a začíná snít o pohádkovém životě v evropském městě a kariéře modelky. Sešla se v Ženevě v drahé restauraci s vlivným člověkem a všechno šlo podle plánu, dokud nezjistila, že jejím úkolem není udělat dojem a získat práci, ale prostituce. I přesto, že jí bylo nabídnuto, aby to nakonec nedělala, svůj úkol splnila.
Potom práci odmítla a rozhodla se vrátit domů. Jenže ji hlodal pocit ponížení přes rodinou a tak se rozhodla v Ženevě zůstat a nakonec sama práci prostitutky vyhledala v jednom luxusním podniku jménem Copacabana. Dala si za cíl, že za rok odjede domů, když bude mít dost peněz a koupí sobě a svým rodičům v Brazílii farmu. To ale nepočítala s tím, že se zamiluje do malíře jménem Ralf Hart.

Popis postavy: Milan je vlastníkem klubu Copacabana, ve kterém Maria pracuje. I přesto, že mu záleží na jeho zaměstnancích a na správném chodu podniku, na prvním místě je vždy jeho rodina a nebyl by příliš šťastný, kdyby jeho rodina zjistila, v jakém průmyslu podniká.

Citace: "Člověk se zamiluje a nemůže jíst, spát, pracovat, zůstat klidný. Mnoho lidí to vyděsí, protože vášeň boří všechno staré, co jí stojí v cestě. Nikomu se nelíbí, když jeho svět ztrácí řád. Proto si hodně lidí toto nebezpečí hlídá a často dokáže udržovat při životě domov nebo vztah, který je už úplně shnilý. Jsou to konstruktéři zaniklých věcí. Jiní uvažují přesně naopak: vrhají se do vztahu bez rozmyšlení a doufají, že tím své problémy vyřeší. Naloží na toho druhého všechnu odpovědnost za své štěstí a všechnu vinu za neštěstí. Jsou buď pořád nadšení, protože zažili něco úžasného, nebo sklíčení, protože kvůli čemusi nečekanému přišli o všechno."

Vlastní názor: Jedna z mála knih od Coelha, která nevypráví o víře a magii. Jedná se o sepsání a malé přibarvení skutečného života skutečné "Marii", což mi po přečtení knihy přijde až neuvěřitelné.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama