Obraz Doriana Graye - Oscar Wilde

1. listopadu 2011 v 19:24 | Ururu
Autor: Oscar Wilde
Překladatel: J. Z. Novák
Nakladatelství: Mladá fronta
Rok a místo vydání: Anglie, 1932
Obsah: Basil Hallward svému příteli představí mladého Doriana Graye, který je okouzlen Harryho myšlenkami a cynismem. Nechá se od něj přesvědčit, že to, co je v životě nejdůležitější je jeho krása, a tak vyřkne přání, aby obraz, který mu v té chvíli Basil domalovat, stárl místo něj. Jeho přání se kupodivu vyplní.
Dorian si změny obrazu všimne poté, co se krutě zachová k Sybile, dívce, kterou si zamiloval poté, co ji viděl hrát v divadle a i ona se do něj zamilovala. Na obraze se mu kolem úst objevila vráska krutosti, když Sybile odřekne svatbu a ona spáchá sebevraždu.
Dorian se rozhodne nikomu o obraze neříkat. Dlouhou dobu žije se strachem, že někdo jeho tajemství odhalí a svůj stres si v přestrojení léčí opii a alkoholem v malých vesničkách daleko od jeho sídla, aby se to nedostalo do společnosti.
Mnohými je Dorian Gray obdivován, ale po tom, co se společnost doslechne o jeho výletech do pochybných míst, najdou se i jeho odpůrci.
Dorianův přítel Lord Henry to příliš neřeší, i když na to občas upozorní, nebo se Doriana zeptá na pár informací ohledně těchto afér. Kdo se s tím nehodlá tak snadno smířit, je druhý Dorianův blízký přítel, se kterým se stýká čím dál méně, Basil. Tvrdí, že Lord Henry Doriana svými názory pošpinil. Jeho největší starostí jsou však fámy, které o Dorianu Grayovi kolují.
Dorian se po rozmluvě s Basilem rozhodne, říct mu o tajemném obraze, který vyšel z jeho rukou. Po té, co Basil obraz spatří a snaží se přesvědčit Doriana, aby se vydal lepší cestou a napravil se, ho Dorian v afektu zabije.
Dorian ještě nějakou dobu přežívá, ale je příliš deprimovaný a rozhodne se obraz zničit. Když do obrazu zabodne nůž, zabije tím sebe.
Popis postavy: Basil Hallward nakreslil obraz Doriana Graye. Je často popisován jako naivní, nespolečenský a ne příliš inteligentní. Jeho nejlepším malířským obdobím byla doba, kdy se přátelil s Dorianem Grayem, ale pak ho představil Lordu Henrymu a tem mu Doriana "ukradl". Basil ztratil Doriana jako můzu a ztrácel ho i jako přítele, ale stále se ho vzdát nechtěl.
Citace: "Duši nutno léčit skrze smysly a smysly skrze duši."
- Věta, kterou pronesl lord Henry, a která Dorianu Grayovi utkvěla v mysli až dokonce.
Vlastní názor: Kniha má skvělý originální příběh, ale má i nudné části. Například, co všechno si Dorian Gray pořídil za hudební nástroje, jaké prozkoumal kameny a podobně. Výčty těchto věcí se někdy táhnou i na několik stran a odtrhují od děje. Všude v knize jsou použity latinské a někdy i francouzské výrazy, ale nikde nejsou žádné vysvětlivky, které by každý čtenář jistě ocenil.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama